7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

10 Nis

 

 

 

 

 

1948’de Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluşunun yıldönümü vesilesiyle her yıl 7 Nisan Dünya Sağlık Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl Dünya Sağlık Günü nedeniyle önemli halk sağlığı sorunlarından birisi belirlenmekte ve çeşitli etkinliklerle gündeme getirilmektedir.

 

2014 yılı Dünya Sağlık Günü’nün konusu, vektörle bulaşan hastalıklar olarak belirlenmiştir.   Vektörle bulaşan hastalıklar enfekte sivrisinek, kene, kum sineği (tatarcık)  gibi artropodaların sokması, ısırması ile bulaşan enfeksiyon hastalıklarıdır. Dünya Sağlık Örgütü dünya genelindeki tüm enfeksiyon hastalık yükünün %17’sini vektörle bulaşan hastalıkların oluşturduğunu tahmin etmektedir. Sıtma, dengue, chikungunya, sarı humma, Japon ensefaliti, lenfatik filariasis, leishmaniasis, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi tularemi gibi pek çok vektörle bulaşan hastalık insanlar için tehdit oluşturmaktadır.   Dünyada ölüme en fazla sebep olan vektörle bulaşan hastalık sıtmadır.

 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında 627.000 kişinin hayatını sıtma nedeniyle kaybettiği görülmektedir. Sıtmaya bağlı ölümlerin %90’ı Afrika kıtasının Sahra Çölü’nün altında kalan bölgeden olup, %77’si de beş yaş altı çocuklarda görülmüştür.   Son yıllarda uluslararası seyahat ve ticaretin artması, iklim değişikliği gibi çevresel faktörler nedeniyle de vektörle bulaşan hastalıklarda artış izlenmektedir.

 

Dr. Köksal HAMZAOĞLU

Trabzon Halk Sağlığı Müdürü

 

 

 

Son Düzenlenme Perşembe, 10 Nisan 2014 06:01
Copyright © 2024 Araklı ASM. Tüm hakları saklıdır. Bilgi İçin: Kadir HAMZAOĞLU